http://www.deltasoft.com/


A GEM (Graphical Environment Manager: grafikus környezetkezelo) a Digital Research cég által készített grafikus felület neve volt.

A GEM az 1980-as években készült a Digital Research-nél. Egyik fejlesztoje (Lee Lorenzen) eredetileg a Xerox PARC-nél dolgozott, ahol eloször fejlesztették ki a grafikus felületek koncepcióját: az ablakokat, egérrel való vezérlést, ikonokat.
A GEM/1 eredetileg Atari számítógépeken futott, a GEM/2-t az Amstrad PC1512-höz adták és a GEM/3 volt az, ami az IBM PC gépeket uralta a Windows 3.0 megjelenéséig. (Késobb a felület "reinkarnálódott" a "ViewMAX" nevu DR-DOS programban.)
A GEM eredetileg nagyon is hasonlított a MacOS-re, mely a Xerox PARC-tól átvett koncepciókat eloször alkalmazta, és ezért jogi vita után a GEM-et meg kellett változtatni, hogy ne hasonlítson annyira a MacOS-re.
A GEM tehát grafikus környezetet biztosított a programok (és így a felhasználó) számára: ablakokat lehetett egérrel kezelni, ikonokon keresztül kiválasztani a programokat. A leggyakoribb program, mellyel használták a Xerox által forgalmazott "Ventura Publisher" volt. (lásd lent!!!)
A Microsoft Windows megjelenésekor kísértetiesen hasonlított a GEM-re mind kinézetben, mind belso muködésben. Mivel a Digital Research amúgy sem fektetett nagy energiákat a GEM marketingjébe, ezért semmiféle jogi eljárás nem indult a Microsoft cég ellen.


A kép ezen az oldalon tekinthető meg: http://members.aol.com/CHRZAHN/520st.html

GEM desktop


Kevesen tudják, hogy a Digital Research - a CD-n és multimédián túl - elobb készített grafikus interfészt is a DOS-hoz (XEROX PARC és Apple nyomdokokon), mint a magasságos MS a Windows-al. Ez volt a Digital Research GEM (Graphics Environment Manager). Amire már többen emlékezhetnek, ezen alapult a Xerox cég Ventura Publisher asztali publikációs szoftver PC-s implementációja, aminek magyar fordítású változatát az SZKI (Számítástudományi Koordinációs Intézet) készítette, és nagyon sok hazai újságszerkesztoség ezen tanulta a számítógépes nyomdászatot. Nos, a DR GEM is ott lóg valahol a világhálón, csak érte kell nyúlni. Ráadásul GPL licenszt is kapott, tehát publikus, és még vannak lelkes fejlesztoi.

Képek a GEM-bol:

A kép ezen az oldalon tekinthető meg: http://gem.shaneland.co.uk/

desktop


A kép ezen az oldalon tekinthető meg: http://gem.shaneland.co.uk/

word


A kép ezen az oldalon tekinthető meg: http://gem.shaneland.co.uk/

böngeszo


Amiga, Atari ST, Gem, IBM TopView, NeXT, BeOS, Windows CE, General Magic; az elhibázott „új platformok” listája rettento hosszú. Mivel ezek platformok, alapban nem túl érdekesek, amíg nincsenek szaftos szoftok rájuk. Néhány kivételtol eltekintve (és biztos kapok egy rakás e-mailt az Amiga, az RSTS-11 és más misztikus rendszerek fárasztó támogatóitól), senki, akiben egy szikrányi realitásérzék is van, nem fejlesztene direkt százezres felhasználói táború rendszerre (pl. BeOS), amikor ugyanannyi munkával a százmilliós Windowsra is fejleszthet. A tény, hogy az ilyen különleges rendszerekre egyáltalán fejleszt valaki azt bizonyítja, hogy a profit nem az egyetlen motivációs tényezo; a vallási buzgalom is él és virul. „Banyek, de jó neked. Tényleg írtál egy microEmacs klónt a Timex Sinclair 1000-re? Nem semmi. Itt egy százas, vegyél magadnak nyalókát!”


A kép ezen az oldalon tekinthető meg: http://hu.wikipedia.org/wiki/GEM


Röviddel a Macintosh-on futó PageMaker megjelenése után napvilágot látott legelsô, IBM PC-n futó Ventura-változat vezetô szerepét sokáig megôrizte, míg egy kevésbé jól sikerült programváltozat sokakat más tördelôprogram keresésére indított. A mai DTP-gyakorlatban kétségtelenül versenytársa, a QuarkXPress a legelterjedtebb szoftver, ez azonban korántsem jelenti azt, hogy technikai értelemben véve, szolgáltatásait tekintve is ez a program lenne a legnagyobb tudású, legjobban használható.

A Quark elterjedtsége sok felhasználó gondolkodását annyira egy csatornába terelte, hogy egyetlen pillantást sem vetnek a többi programra — beszélgetések során nem egyszer tapasztaltuk, hogy a Ventura nevének meghallásakor nem is kevesen a több mint egy évtizede megjelent, a DOS/GEM felügyelete alatt futó 3.0-ás verzióra gondolnak. Az a program a maga idejében és nemében kiváló alkalmazás volt, messze jobb, mint vetélytársai, de természetesen irreális lenne a mai tördelôprogramok lehetôségeivel összehasonlítani.


Források:

http://hirek.prim.hu/cikk/30471/
http://www.tramontana.co.hu/ventura
http://js.hu/jos/articles/index.php/chicken
http://hu.wikipedia.org/wiki/GEM
http://gem.shaneland.co.uk/
http://members.aol.com/CHRZAHN/520st.html

Készítette: Szabady Szabolcs (G-2In1)
2004. október 24.

Vissza az oldal elejére