Az OS/2 operációs rendszer bemutatása



Az operációs rendszer neve az Operating System / 2 rövidítése.

Az OS/2 kifejlesztését az IBM és a Microsoft kezdte közösen, a 80-as évek közepén, s az elsô verziót 1987. április 2-án jelentették be. Az új operációs rendszer kifejlesztését az tette szükségessé, hogy a DOS - amely akkor még a 3.0-s verziónál sem tartott - nem volt képes kihasználni az új Intel 286-os processzort. A legnagyobb probléma az volt, hogy a DOS nem tudta kezelni a 286-os processzor által már felkínált 1MB feletti memóriát. A két cég azzal az eltökélt szándékkal kezdett bele az OS/2 kifejlesztésébe, hogy megoldják a memória-kihasználás problémáját. Ugyanakkor meg akarták ôrizni a régebbi DOS programokkal való kompatibilitást is. Ez jelentette a legnagyobb kihívást. A helyzet az volt ugyanis, hogy a 286-os processzor csak akkor tudta kezelni az 1 MB feletti memóriát, ha speciális, úgynevezett védett (protected) üzemmódban működött. A DOS programok ugyanakkor a processzor másik, úgynevezett valós (real) módját használták. A 286-os processzor védett módból sajnos nem tudott visszakapcsolni valós módba és ez szinte lehetetlenné tette mindkét cél egyidejű megvalósítását. A 386-os Intel processzor megjelenése sokat könnyített a programozók gondjain. Támogatta a valós és védett mód közötti váltogatást, ugyanakkor lehetôvé tette még több memória használatát. A kérdés adott volt: Melyik processzort támogassa az új operációs rendszer? Az akkori IBM PC-k nagy része a 286-os, illetve a még régebbi 8086-os processzorokkal készült, ezért az IBM a 286-ost választotta. Azt hitték ugyanis, hogy a 386-os nem fog még jó néhány évig széles körben elterjedni. Hiba volt. Az akkor még igen kis cég, a Compaq kirukkolt egy igen olcsó 386-os géppel, ami néhány hónap alatt bebizonyította az IBM döntés megalapozatlanságát. A 286-os processzorok rövidesen elavultak, sokkal hamarabb, mint ahogyan azt az IBM szerette volna. A Microsoft idôközben megunta az új operációs rendszer körüli huzavonát és kirukkolt a Windows egyik korai változatával. Ez majdnem a végét is jelentette az OS/2 projektnek. Tovább rontotta a helyzetet, hogy az USA kormányának egyik döntése nyomán felszöktek a memória árak. Mivel az OS/2 akkori verziói minimum 2-4MB memóriát igényeltek, a felhasználók inkább a sokkal kevesebbel is megelégedô Windows-t választották. Ilyen nehéz körülmények között "született meg" az OS/2 1.0 1987. december 8-án, majdnem három teljes évvel azután, hogy a projekt elkezdôdött. Habár az IBM tervei között szerepelt az igen sikeres - grafikus felhasználói felülettel is rendelkező - Apple computerek "túlszárnyalása", az első OS/2 verziónak csak szöveges felhasználói felülete volt. A grafika csak a következő, 1988. októberében kiadott 1.1-es verzióban jelent meg. Valószínüleg nem okozott nagy meglepetést, hogy az 1.1 "igen erősen" a Windows-ra hasonlított. A Microsoft által készített verzióban már a Boot Manager is megjelent.

Az OS/2 további 1.2 és 1.3-as verziói sem voltak képesek kihasználni a 386-os processzorokat, ezen tulajdonsága, a kompatibilitási problémái miatt a DOS programokkal, és a Windowshoz képesti kezelhetelensége miatt, úgy tűnt végleg eltűnik. Hosszas hallgatás után, az akkor nagy sikerű Windows 3.0 kiadása után (1990. május 21., ezekután szakított végleg a Microsoft az IBM-vel), az IBM kiadta a 2.0-ás verziót. A legszembetünőbb változás az új objektumorientált felhasználói felület, a Workplace Shell (WPS) megjelenése volt. A DOS és Windows programok támogatása drámaian javult. Legalább 368-os processzort igényelt és támogatta a 16MB feletti RAM memória használatát is. A rendszert nemcsak elsődleges, hanem logikai partícióra is lehetett már telepíteni. Az architektúra 32 bites lett, így korának egyik legkorszerübb PC-s operációs rendszere volt. Az OS/2 2.0 a Windows-ból és MacOS-ból is ismert alkalmazásközpontú (cooperative) többfeladatossággal ellentétben a sokkal hatékonyabb, ún. rendszerközpontú (preemptive) többfeladatosságon alapult. Emiatt jelentősen megnövekedett a rendszer stabilitása, bár az új programokra jellemző gyermekbetegségek itt sem maradtak el és gyakran megkeserítették a felhasználók életét. Az alapos "tisztogatás" ellenére az OS/2 1.x-es verzióira írt programok továbbra is futtathatók maradtak és azok is a mai napig.

1993 májusában megjelent 2.1 verzió már teljesen 32 bites alapokra épült. Ettől a verziótól létezik az OS/2 két fajtája. Az egyik tartalmazza a Windows kompatibilitáshoz szükséges Windows 3.1 kódot (WIN-OS/2), míg a másik egy már telepített Microsoft Windows 3.1-et (a Warp óta a 3.11-et is) integrál a rendszerbe. Mivel az IBM licencdíjat fizet a Microsoftnak minden egyes Windows-zal eladott OS/2-ért, a vásárlóknak is jóval többért árulják ezeket a példányokat.

Az OS/2-es legújabb tagja a WorkSpace On-Demand (WOD) (azóta megjelent az OS/2 Warp 4.0), amely 1997 novemberében jelent meg. A WOD az IBM hagyományos client/server technológiáját hivatott felváltani. A WOD tulajdonképpen egy OS/2-n alapuló kiszolgáló és ügyféloldali komponensből áll, s támogatja a DOS, Windows, OS/2 és JAVA alkalmazások futtatását. A beépített terminálemulátor programok (3270, 5270) segítségével megoldott az IBM nagygépeken futó programok használata is, és a Citrix WinFrame kiszolgálón való telepítésével lehetőség nyílik a 32 bites Windows alkalmazások futtatására is. A rendszer központi (kiszolgálóoldali) menedzselése nagyban csökkenti a karbantartási költségeket, ezért a WOD-dal az IBM elsősorban a vállalati szférát célozza meg.

Az OS/2 operációs rendszer felépítése





Az OS/2 hasznos tulajdonságai


"Preemptive" multitaszkolás:
Az OS/2 képes több program párhuzamos futtatására. Egyetlen program sem képes azonban kizárólagos uralmat szerezni a processzor felett, mivel az operációs rendszer adagolja a processzor idôt. Ez egy lényeges elôny a "cooperative" multitaszkolással szemben (Windows 3.x/95/98, MacOS), ahol egy "elszállt" program blokkolhatja a többi program futását is.

Többszálú programfuttatás (Multithreading):
Megfelelôen megírt programok képesek szálak (thread) háttérben való indítására és futtatására. A szálak az eredeti programmal azonos címtérben futnak ezért muködésük gyorsabb, mintha az elvégzendô feladatokat különálló programok végeznék. Egy jól megírt többszálú programban a sok idôt igénylô feladatokat háttérben futó szálak végzik és egy szál állandóan a felhasználó rendelkezésére áll. Így a felhasználó azt fogja érzékelni, hogy a futtatott program állandóan reagál a parancsokra, mivel lecsökken a várakozási idô.

Növelt konfigurálhatóság:
A futtatott DOS/Windows programok egymástól teljesen független beállításokkal rendelkeznek. Ha változtatni kell valamelyik paraméteren, nem kell az egész gépet újraindítani, csupán csak az aktuális DOS/Windows szekciót.

Védelmi eljárások (Crash Protection):
Az OS/2 alatt futtatott programok egymástól teljesen elszigetelve (védett módban) muködnek. Ha az egyik program "elszáll", akkor a többi program futását ez nem befolyásolja.

Korszeru fájlrendszer:
Az évekkel ezelôtt a floppy lemezekre kifejlesztett FAT fájlrendszer napjainkra elavult, s ez különösen a nagyobb (500MB feletti) partíciók esetében jelentkezik. Az OS/2 telepítésekor a FAT mellett választhatjuk a jóval korszerubb HPFS (High Performance File System) fájlrendszert is, amely helytakarékos, gyorsabb mint a FAT és gyakorlatilag nem fregmentálódik. A Warp Server for e-Business-ben bevezetett JFS (Journaling File System) fájlrendszer lehetôvé teszi az igen nagy partíciók és fájlok (max. 2Tb) használatát.

Integrált hálózati programok:
Az OS/2-be beépítették mindazon programokat, amelyek ahhoz kellenek, hogy szinte bármilyen hálózati környezetben muködôképesek legyenek.

Hangvezérlés és diktálás:
A Warp 4-be beépített program (Voice Type) segítségével lehetôség van arra, hogy a számítógépet mikrofonba mondott (angol, francia, német, spanyol illetve olasz nyelvu) parancsokkal irányítsuk, illetve gépelés helyett diktálva készítsünk szövegállományokat. Ehhez egy közepes teljesítményu PC-re (Pentium 90MHz, 16MB RAM) és egy közönséges hangkártyára van szükség.

Integrált JAVA támogatás:
A Warp 4-tôl kezdôdôen található meg a beépített JAVA támogatás (1.0.2). A JAVA-motor frissítései, amelyek a leggyorsabbak a PC-s világban, ingyenesen letölthetôk az IBM WWW site-járól.



Az OS/2 operációs rendszer verziói

Vissza a főoldalra!


Készítette: Bartók István G-2In3 (2003. szeptember)

Forrás:
???
Balassy Mihály Honlapja
ELTE szerver I
ELTE szerver II
OS/2 kérdések és válaszok