INTEL Processzorai







INTEL PENTIUM:Az Intel cég nagy név a számítástechnikában, neki van a legnagyobb piaci részesedése. Megjelenése (A processzornak) 1993. Március. Az Intel megint újítani akart, így a Pentiumok megjelenésével az alaplapokat is cserélni kellet, ezt kihasználva az AMD olyan processzorokat (AMD K5) adott ki melynek nem volt szüksége alaplap cserére - így kis befektetéssel lehetett jobb gépet összeállítani. Megjelent ebből a processzorból 60, 75, 90, 100, 133, 166, 200, 233 Mhz-s változat is.
INTEL PENTIUM PRO: Az MMX és a Pentium II-esek kora előtt egyértelműen a legerősebb processzor, annak ellenére, hogy a 16 bites programokat meglepően lassan futtatta. Viszont a 32 bites kódot minden Pentium I-es barátainál is gyorsabban futtatja. Ez köszönhető többek között annak, hogy a másodlagos gyorstár a processzorral azonos lapkán helyezkedik el, és nem az alaplap lassú 60, 66 megahertzes, hanem a processzor 166,200 megahertzes órajel-frekvenciáján fut. Megjelenés: 1995. November.
INTEL PENTIUM MMX: Hasonló mint az MMX nélküli Pentiumok, különbség a 16 helyett - 32 kilobájt elsődleges gyorstár, és az architektúrája is fejlettebb és persze az MMX. Mi is az a MMX? Az MMX trükkje az, hogy bizonyos feladatok elvégzéséhez kevesebb utasítást használ mint a hagyományos processzorok. (ezt viszont csak akkor tudja kihasználni ha a program támogatja az MMX-es technológiát. Megjelenés: 1997. Január
INTEL PENTIUM II- KLAMATH: Az első Pentium II-es lapka a Klamath kódnévre hallgató, a Pentium Pro-ra emlékesztető processzor. A Pentium Pro processzor része (a P6 mag) a Pentium II családban él tovább. Itt szakítottak a hagyományos (Socket 7) foglalatokkal, és élcsatlakozót vezettek be Slot 1 néven (az Intel ezt is szabadalmakkal bástyázta körül). A Pentium II egyrészt a Pentium MMX továbbfejlesztése, másrészt a Pentium Pro csökkent képességű megvalósítása. 2x16 kilobájtos L1 gyorstárral és 512 kilobájtos L2 gyorstárral rendelkezett (utóbbi a processzor óra jelének a felén üzemelt), valamint a régi 0,35 mikronos technológiával gyártották.
Megjelenés: 1997. Második fele
INTEL PENTIUM II - DESCANTES:1998. Januárjában bejelentették már 0,25 mikronos technológiával készült 333 megahertzes Pentium II-t. A processzor magjának feszültsége 2,0 voltra csökkent: ez az Intel LX lapkakészletével használható. Nem sokkal ezután megjelentek a 100 megahertzes sínt használó Pentium II-es processzorok. (Ehhez pedig a BX-es lapkakészlet szükségeltetik)
INTEL CELERON: Az Intel megelégelve az AMD és a CYRIX növekedő piaci részesedését az olcsó kategóriájú Pc-k terén, Piacra dobta ezt a Processzort mely egy másodlagos gyorstárátol megfosztott Pentium II-re emlékeztet. A CELERON Processzorok nagyon gyengére sikeredtek így egy kicsit feljavítva újból piacra dobta a cég 128kilobájtnyi másodlagos gyorstárral. Ezeket egy A jelzéssel különböztették meg a többi Celeronoktól.
INTEL CELERON A: A Celeron Processzorok 66Mhz-es buszfrekvencián működnek és szorzóját 4,5 és 5-re fagyasztották, megakadályozandó a túlhajtást. Persze ezt nem nehéz kikerulni mivel lassan megjelentek a Scket370 aljzatú Celeron processzorok. Ehhez persze új alaplap kell, kéne mivel okos emberek kitalálták a Socket370 ből Slot 1-be konvertert melyen, ha a buszfrekvenciát 100 megahertzre állítjuk - máris túlhajtottuk processzorunkat. A Socket370 kísértetiesen hasonlít Socket7 nevű testvérére, különbség ránézésre még egy "levágott fül". Az Intel a közeljövőben erre a foglalatra fog már csak Celeron processzorokat gyártani, esetleg 100 megahertzes buszfrekvenciával. (estleg Pentium III-as processzorokkal is találkozhatunk hamarosan ilyen foglalatban.)
Megjelenés: 1997.
INTEL XEON: A Pentium II család szerverekbe szánt modelje. A kazettába épített L2 gyorstár mérete 512 és 2048 kilobájt közt lehet valamint a processzor sebességével működik, 8 gigabájt memória kezelhető vele. A Xeon processzorokból nyolc építhető egy gépbe - a Slot 2 nevű foglalatba helyezhető, amely nagyobb, mint a Slot 1. (Foglalatok táblázat)
Megjelenés: 1998. közepe
INTEL PENTIUM III- KATMAI: Az első Pentium III-as processzorok 450 és 500 megahertzes kivitelben kerültek piacra, 512 kilobájtos L2 gyorsítótárral. A Processzor belseje nagyjából megegyezik a Pentium II-esekével. Azonban újítást jelent a 70 új utasítással megspékelt MMX melynek kódneve KNI, de mostanában már SSE-ként emlegetik. A processzor még 0,25 mikronos technológiával készül. Megfelelő lapkakészlettel és Rammal támogatják már a 133 megahertzes FSB-t is.
Megjelenés 1999. Január
INTEL PENTIUM III- COPERMINE:  Az első 0,18 mikronos technológiával készült Intel processzor 133 megahertzes FSB-t és a processzorral megegyező órajelen futó másodszintű L2 gyorstárat tartalmaz.
Megjelenés: 1999. November

Ugrás az Intel Honlapjára