DirectX 8.1 (C++)



DirectX 8.1




DirectX 8.1 összetevök:

DirectX Graphics: Egyesíti a Microsoft DirectDraw és a Microsoft DirectD komponenseket a megelözö DirectX verziókból, egyetlen egységes programozási felületet (API) biztosítva.A komponens magábafoglalja a Direct3DX rutingyüjteményt, amely leegyszerüsíti a grafikus programozási feladatokat.

DirectX Audio: Egyesíti a Microsoft DirectSound és a MS DirectMusic komponenseket a megelözö DirectX verziókból, egyetlen könnyen használható audio programozási API-ba.

Microsoft DirectInput: Számos beviteli(input) eszköz támogatását biztosítja, beleértve a Force-Feedback technológia teljes támogatását.

MS DirectPlay: Támogatást biztosít a háózati többfelhasználós játékokhoz.

MS DirectShow: támogatást biztosít a multimédiáás adatfolyamok kiváló minöségü rögzítéséhez és visszajátszásához.

MS DirectSetup: Egy egyszerü API, amely a DirectX összetevök egy híással történö installálását biztosítja.


DirectX programozása C/C++ nyelven:

A legtöbb Microsoft DirectX alkalmazás fejlesztése C/C++ nyelven hagyományos programozási technikákat kíván. Bár bizonyos aspektusaiban a DirectX programozás szokatlan lehet egyes programozóknak.

-COM(Component Object Model) használata:

A COM egy objektum-orientált progrmozási modell, melyet számos alkalmazás használ. Mivel a Microsoft DirectX magja COM alapú objektumokból áll, minden DirectX fejleszt~nek legalább alapszinten tisztában kell lennie a COM alapjaival és progrmozási technikáival. Bár a COM-ról általában elterjedt nézetek szerint ez bonyolult és komplex rendszer, a legtöbb DirectX alkalmazáshoz szükséges COM tudás minimális.

-Callback függvények haználata:

A callback függvények gyakorlatilag olyan eseménykezelök, melyeket az alkalmazás definiál és a rendszer hív. A Microsoft Windows alkalmazások tipikusan ilyen callback fv-ek használatára épülnek. Amikor egy esemény generálódik, a rendszer az alkalmázást a megfelelö függvény hívásával értesíti erröl. A Microsoft DirectX számos célból használ callback függvényeket.Például egy rendszer általában több hasonló eszköz használtát támogatja (Pl.: 2 videókártya).A Direct3D minden egyes ilyen eszközt egy-egy objektummal szimbolizál, amely nyilvántartja az adott eszköz lehetöségeit.


Direct Input

A DirectInput a DirectX egy komponense, mely a beviteli egységeket, így például a billenty~zetet, az egeret és a joysticket kezeli. Ráadásul a DirectInput képes arra, hogy a különleges beviteli egységeket is kezelje, mint például a kormánykereket, a botkormányt és a jelenleg kifejlödö technológiát, az olyan eszközök használatát, amelyek erövisszacsatolást (force feedback) biztosítanak a bemeneti egységben található picinyke motor segítségével. Mint minden DirectX alkotóelem, ez is COM alapú és ezeket az objektumokat használja arra, hogy megtudja, milyen eszközök vannak a felhasználó számítógépéhez csatolva.

A DirectInput megjelenítése:

A DirectX a 3. részében jelentette meg a DirectInputot. Igy két megoldás elönyeit élvezhetjük: azonnal hozzáférhetünk a beviteli eszközeinkhez, és élvezhetjük a Windows meghajtók által nyújtott kényelmet. A DirectInput közel sem olyan összetett, mint amilyen bonyolultak más COM interfész felületek, amelyek a billentyüzet, az egér vagy az alapértelmezett joystick alapvetö adatait hívják elö.Ugyanakkor, ha szükséges nagy számú, bonyolult beviteli eszköz kezelése, például programozható joystick, akkor a helyzet sokkal bonyolultabbá is válhat.

A DirectInput szerkezete:

A DirectInput egy COM alapú könyvtár. A többi DirectX alkotóelemhez hasonlóan ebben is egy vagy több COM objektum a magja azoknak az interfész felelületeknek, amelyek a szükséges funkcionalitásokat biztosítják. A DirectInput esetében a COM objektumoknak számtalan rétege van, hogy át tudjunk vergödni a valós funkcionalitásokon.





Forrásoldal: Microsoft.com angol nyelvü honlapja

További információk itt találhatók.

Készítette: Matyikó Tamás és Jávori Gergely

Tankör: G-2FP1