A H4 fázisban a tervezendő szoftver objektum orientált analizisét hajtjuk végre, aminek az eredménye az analízis modell, és amit az "Analízis modell" című dokumentumban kell leírni. A modell elkészítéséhez az alábbi résztevékenységek elvégzése ajánlott.
Egy kezdeti (elemzési szintű) osztálydiagram elkészítése, asszociációkkal és az osztályok
rövid definícióival (egy-két mondat). Az ábra elkészítéséhez elemezni kell az SRS-ben dokumentált használati esetek leírásait,
illetve a szövegesen dokumentált funkcionális követelmények leírását. Ezután az osztálydiagram alapján a teljes rendszert
funkcionális alrendszerekre kell bontani. Ennek a részfázisnak az eredményét (a dokumentum 1.0-ás verzióját) a gyakorlatvezetővel
egyeztetni kell.
A továbbiakban a munkát részrendszerekként kell folytatni.
Mindezek után az OO módszertanok többé kevésbé a kezdeti osztálydiagram ellenőrzését, finomítását ajánlja. Ennek eredménye egy átdolgozott (tervezési szintű) osztálydiagram, pontosított kapcsolatokkal, a kapcsolatok leírásával, a legfontosabb argumentumokkal és azok leírásával. Készítése során az osztályleírás folyamatosan bővül. A részfázis végén keletkező osztálydiagramok a dokumentum mellékletébe kerülhetnek, de nem kötelező részei a dokumentációnak.
A fenti két pont végrehajtása után rendelkezünk a rendszer egy statikus modelljével. A dinamikus modell előállításához elemezzük az SRS-ben felsorolt legfontosabb use case-eket, és elkészítjük a normál működéshez tartozó szekvencia és/vagy együttműködési diagramokat. A következő a legfontosabb objektumokhoz tartozó állapotdiagramok, ha nem triviálisak.
Következik a funkcionális modell előállítása. Ehhez elkészítjük a legfontosabb funkciók részletes leírását, szövegesen, és/vagy együttműködési diagram, és/vagy aktivitás diagram segítségével.
A dinamikus és funkcionális modell ismeretében az osztálydiagramot kiegészítjük az operációkkal, és még egyszer megvizsgáljuk, hogy minden szükséges kapcsolat és argumentum megvan-e. Ennek eredménye a "végleges" analízis szintű osztálydiagram, argumentumokkal, operációkkal és kapcsolatokkal. A diagramot valamennyi osztályának részletes leírása egészíti ki, a dokumentum mintában megadottak szerint.
Következnek ezután azok a tevékenységek, amelyek a Rendszertervezés c. dokumentációban foglalunk össze.
A felhasználói felület terve.
Ha az adattároláshoz adatbázis kezelő szükséges, annak végleges kiválasztása. Az Adatbázis kezelés c. tárgyban tanultak szerint el kell készíteni az ER diagramot (szemantikai adatmodell), és azt transzformálni kell relációs adatmodellre. Ha ez megvan, elkészítjük az adatbázissal kapcsolatot tartó osztályok terveit.
A Rendszertervezés c. dokumentációra is található minta a honlapon.