Utolsó módosítás: 2011. szeptember 4.
A feladat célja
A feladat keretein belül egy alkalmazás fejlesztési projektet kell végrehajtani. Ez a dokumentum összefoglalja azokat az általános előírásokat, amelyeket a feladat megoldása során be kell tartani. A projekt végrehajtása során további dokumentumok ismerete is szükséges. A legfontosabbak:
Részhatáridők, elkészítendő termékek leírása
A beadáshoz szükséges technikai ismeretek
Kötelezően alkalmazandó dokumentum sablonok
Mintaként használható dokumentum ajánlások
Valamennyi információ a tárgyjegyző oktatási honlapjáról elindulva érhető el. A Software technológia linkről elérhető valamennyi információt a tárgy hallgatói által ismertnek tételezzünk fel.
A fejlesztés során egy objektum orientált alkalmazás szoftverspecifikációját és tervét kell elkészíteni. A modellezéshez az UML (Unified Modeling Language) eszközeit használva, egy egyszerűsített RUP (Rational Unified Process) processz szerint. Az implementációs eszköz a gyakorlatvezetővel egyeztetett objektum orientált eszköz kell legyen (például C++ , Java, php stb.).
A hallgatók 6-7 fős csoportokban dolgoznak és készítik el a dokumentumokat a külön dokumentumban megadott ütemezés szerint.
A dokumentumokat a megadott formátumban, általában elektronikus formában kell elkészíteni és határidőre beadni. Az előírásoknak nem
megfelelő formában beadott dokumentumokat a gyakorlatvezető figyelmen kívül hagyja.
A feladatok nagysága általában nem teszi lehetővé egy teljesen kész, letesztelt, minden szempontból működő alkalmazás elkészítését (de nem is teszi lehetetlenné...). A tárgy célja elsősorban az implementációt előkészítő munkafolyamatok gyakoroltatása, tehát a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt általában elfogadunk részlegesen implementált és részlegesen tesztelt megoldást is.
A csoportok megalakulása
A csoportok kialakítása a hallgatóság feladata. Egy hallgató csak egy csoportnak lehet tagja. A csoport megalakítása a megadott nyomtatvány kitöltésével történik. A nyomtatványt valamennyi csoporttag köteles aláírni. A megalakult csoport nevet és vezetőt választ magának. A csoportnévnek betűvel kell kezdődnie, és csak az angol ABC betűit és számjegyeket tartalmazhat. (Azaz helyközt sem!) A vezető feladata a gyakorlatvezetővel vagy a tárgyjegyzővel való kapcsolattartás. Csoport alakítás történhet az első két előadás ideje alatt, vagy Krizsán Zoltán vagy Mileff Péter konzultációs idejében.
A csoport alakítás és feladatválasztás határideje a harmadik oktatási hét eloadásának időpontja.
Konzultációk
A tárgyból nincs vezetett gyakorlat. Minden csoporthoz tartozik egy gyakorlatvezető, aki konzultációval segíti a csapatok munkáját. illetve a részhatáridőkre elkészített feladatokat értékeli.
Ha egy csoport konzultációt kér, a vezetője időpontot egyeztet a gyakorlatvezetővel, aki legkésőbb 5 munkanapon belül mindenképpen fogadja a csoportot. Az ilyen konzultáción a csoport bármely tagja részt vehet. A konzultációról emlékeztetőt kell készíteni, amely tartalmazza az elhangzott kérdéseket, az arra adott válaszokat, a meghozott döntéseket stb. Az emlékeztetőt a legközelebbi részhatáridőre leadott anyaghoz mellékelni kell.
Egyéni probléma esetén egy személy egyedül is kérhet konzultációt.
A gyakorlatvezetőnek joga van egy csoportot konzultációra berendelni, ilyenkor a megjelenés minden csoporttag számára kötelező. Ha valamelyik tag a hiányzását nem tudja igazolni, különeljárási díjat kell fizetnie.
A vezető által a gyakorlatvezetőknek vagy a tárgyjegyzőnek küldött minden levél subject-jében a
SWTECH=csapatnév, FELADAT=sorszám
szövegnek kell állnia (Pédául: SWTECH=KUTYAK, FELADAT=4).
Egy csoporttag által a gyakorlatvezetőknek vagy a tárgyjegyzőnek küldött minden levél subject-jében a
SWTECH=csapatnév, FELADAT=sorszám,TAG=neptunkod
szövegnek kell állnia.
A nem megfelelő subject-ű levelet a címzett meg sem kapja, ezért a fentieket gondosan be kell tartani!
A dokumentumok formátuma
A projekt elkészítése során az elvégzett munkát dokumentálni kell, kötelezően alkalmazandó, illetve ajánlásként használható dokumentum minták felhasználásával. A dokumentumok formájára a külön megadott szabályok vonatkoznak.
Munkanapló
Minden csoport a munka teljes ideje alatt munkanaplót köteles vezetni. A napló bejegyzéseket tartalmaz. A bejegyzések az elvégzett munkát, a megtartott megbeszéléseket stb. rögzítik. Egy bejegyzésnek tartalmaznia kell az alábbiakat:
kezdő időpont (nap, óra)
időtartam, fél óra pontossággal
a rögzített tevékenységben részvevő(k) nevét.
A tevékenység leírását
Ha több ember vesz részt a tevékenységben, akkor a tevékenység során hozott döntéseket. A döntések lehetnek általánosak (pl. az osztálydigrammot módosítani kellett X új osztály felvételével), de megadhatnak elvégzendő részfeladatokat is. Egy részfeladat kitűzése esetén mindig meg kell adni a feladat elvégzésének határidejét, és a felelős csoporttag nevét. Tevékenység kell legyen egy ilyen kitűzött feladat számonkérése, ellenőrzése, esetleges átütemezése vagy másnak való átadása is.
Szintén a munkanaplóban kell rögzíteni minden olyan tényt és eseményt, amely a munkavégzést akadályozza, esetleg a határidők teljesítését veszélyezteti. Ilyen lehet bármilyen technikai nehézség, de esetleg egy csapattag betegsége vagy hanyag munkája is.
Értékelési táblázat
A végső leadáűshoz (H5 határidő) a beadott egyéb anyagok mellé egy értékelési táblázatot is kell készíteni, amelyben minden csoporttagra meg kell adni, hogy hány százalékkal járult hozzá a csoport munkájához. (A százalékok összege természetesen 100 kell legyen.) A százalékos értékekben a csoport tagjainak egyezségre kell jutniuk. Az végső leadáshoz kapcsolódó értékelési táblázatot a gyakorlatvezető a féléves jegy megállapításához felhasználja. Ezt a táblázatot nyomtatott formában is be kell adni, és valamennyi csoporttag aláírásával kell ellátni. Az aláírások tanúsítják, hogy az értékelési táblázat valós adatokat tartalmaz.
A gyakorlatvezető vagy a tárgyjegyző bármikor előírhatja, hogy a csapat az előrehaladásról, annak esetleges akadályairól, a projekt állásáról jelentést, riportot, jegyzőkönyvet készítsen. Ilyen esetben a kért anyagot szintén nyomtatva, valamennyi csoporttag aláírásával ellátva kell beadni.
Amennyiben az elkészült anyag bármely részével kapcsolatosan a csapat tagjai nem jutnak egyezségre, akkor az egyéni álláspontokat dokumentálni kell és a gyakorlatvezető segítségét kell kérni.
Az anyagok leadása, prezentációk
A projekt előrehaladásáról a csoport tagjainak a megadott részhatáridő előadásának (gyakorlatának) időpontjában egy öt perces prezentációt kell készíteni és a többiek előtt előadni. A projekt során keletkezett dokumentumokat és egyéb termékeket a külön megadott táblázatban összefoglalt részhatáridőkre be kell adni A feltöltésre külön
útmutató kerül kiadásra, amely szintén a tárgy honlapján kerül publikálásra. A végső határidőre a projekt során keletkezett valamennyi terméket (a prezentációkat is) be kell adni.
Plagizálás
A feladat megoldása az egyes csoportok önálló munkája kell legyen. Amennyiben felmerül annak gyanúja, hogy valamely csoport mások munkáját sajátjaként tünteti fel, illetve valamely csoport a saját munkáját más csoportnak átengedi, a tárgyfelelős oktató és a gyakorlatvezetők ezt kivizsgálják. Ehhez soron kívül berendelhetik az érintett feleket, a megjelenés ekkor kötelező. Ha a plágium beigazolódik, a minimális büntetés minden, a plagizálásban résztvevő számára a tárgy eredménytelen lezárása (azaz végleges aláírás megtagadás vagy nem javítható elégtelen gyakorlati jegy), de súlyosabb esetekben fegyelmi eljárás is indítható.
Természetesen nem tekinthető plágiumnak a vonatkozó szabályok szerint szabadon felhasználható anyagok használata a projekt során, amennyiben a forrás megjelölésével ez a tény dokumentálva van.
A dokumentum érvényessége
Ezen dokumentum érvényes szövege az, ami a tárgyjegyző oktatási honlapjáról Végleges megjegyzéssel elérhető. Amennyiben a szöveg a félév során mégis változna, a változást piros színű szöveggel jelöljük, a változás tényét az előadáson kihirdetjük, a honlapon pedig a link mellett megjelöljük az utolsó módosítás dátumát.
Mileff Péter
tárgyjegyző