A processzorok legfontosabb jellemzői:

A gyártó neve:

Több név is előfordulhat: Intel, az AMD, a Cyrix, IBM stb.

A processzorcsalád neve.

Ez a jellemző úgy értendő, hogy a gyakorlatilag azonos felépítésű processzorok egyes jellemzőikben eltérnek. Ezeket az eltérő típusokat sorolják egy családba.

Processzorgeneráció.

A processzorok fejlődését ma (2002 nyara) nyolc generációra osztják. Ennek a nevét tartalmazza ez a cella.

Típusok.

Adott családon belüli processzortípusok elnevezése.

Órajel sokszorozás értéke.

Vannak olyan processzorok, melyek belső áramkörei nagyobb sebességen üzemelnek, mint a külső perifériák. Ezekben egy áramkör gondoskodik róla, hogy a rendszer órajelét megtöbbszörözze a kívánt mértékben. Ennek a többszörözésnek a szorzószámát találhatjuk meg itt.

Processzor sebesség

Megmutatja, hogy a processzor mekkora sebességen működik.

Áramköri méret

Itt mm vagy nm-ben találhatjuk meg az áramkör készítésénél használt vezetékszélességeket. Ezek az értékek meghatározzák az áramkör méretét és közvetve a teljesítményét és a fogyasztását is. Az első processzor még 3 mikronos technológiával készült, a maiak pedig már lassan a 0,13 mikronost is kinövik.

Az áramkör felülete

Ez a jellemző mm2-ben megadja, hogy mekkora a processzor áramköreinek mérete.

Külső feszültség értéke.

A processzor működéséhez szükséges feszültség értéke. Ez a gyártó által megadott érték.

Belső feszültség

Egyes processzorok néhány belső áramkörének kisebb feszültségre van szüksége, mint amekkora a külső feszültség értéke. A feszültségcsökkentést vagy az alaplap, vagy a processzor végzi el.

Hűtés szükségessége.

A negyedik generációs processzoroktól kezdve a működési sebesség miatt annyi hő termelődik, hogy a CPU felületét hűteni kell. Kétféle, passzív és aktív hűtésről beszélhetünk. A passzív hűtésnél a processzor tetejére szorosan, hogy a jó hőátadást biztosítsuk, egy hűtőbordát rögzítünk. Ezen bemarások vannak, hogy a levegővel érintkező felület minél nagyobb legyen. Az aktív hűtésnél is van ilyen hűtőborda, azonban ennek tetejére vagy az oldalára vagy mindkét helyre ventillátorokat rögzítenek. Így sokkal nagyobb hő leadására képesek, mint a passzív hűtőelemek. A ventillátorok általában + 12-os feszültséget igényelnek.

Tokozás.

A processzor tokozását határozza meg. A tokozás a processzorok esetében az alábbiak lehetnek:

Alaplapi csatlakozó.

A processzorok az alaplapokon lévő foglalatba kerülnek bele. Minden processzorcsaládnak más és más csatlakozóra van szüksége, mivel ezek fizikai mérete és a lábak száma eltérő. Kétféle típus alakult ki , az egyik a foglalat (Socket), míg a másik a csatlakozó (Slot) nevet kapta. A processzorok fejlődésével a foglalatok is fejlődésen mentek keresztül. Néhány foglalat típusa és jellemzői: