Minden, feldolgozás alatt lévő feladathoz, taszkhoz tartozik valamilyen privilégium szint. Ezt nevezik aktuális privilégium szintnek. (CPL = current privilege level). A CPL értékét a programszegmens szektorának RPL értéke adja.
A taszkok a táblázatokban elhelyezett deszkriptorokat, illetve rajtuk keresztül a kivánt objektumot, a szeelktorok felhasználásával érik el. A szelektorok alsó két bitje meghatározza az azokhoz rendelt privilégium szintet (RPL = requestor privilege level). A taszk privilégium szintje (CPL) és a szelektor privilégium szintje (RPL) együttesen határozzák meg a választott szegmens elérhetőségét, a CPL és az RPL közül mindig a kisebb privilégiumú adja a feladat tényleges privilégium szintjét (EPL = Effective privilege level).
A taszkok és az I/O műveleteket csak meghatározott esetekben végezhetik el közvetlenül. Az I/O eszközök elérhetőségét az EFLAGS regiszter IOPL ( input-output privilege level) mezője szabályozza. Ha a CPL > IOPL, azaz az aktuális privilégiumszint alacsonyabb mint az I/O eszközé, akkor a taszk közvetlenül nem végezhet I/O műveletet. A i486-os processzoroknál a feladathoz tartozó taszk szegmens (TSS) input-output bitképe (I/O premission bitmap) dönti el, hogy 13-as megszakítást kell e előállítani, vagy a művelet végrehajtható.