2018.12.04.

 

 

1. Bevezetés

Minden szoftvernél elengedhetetlen a tesztelési folyamat, aminek során megpróbáljuk a legtöbb hibát orvosolni. A hibák kiszűrése és a tesztelés a szoftverminőség biztosítása miatt különösen fontos, hiszen a felhasználók nem lennének elégedettek egy olyan alkalmazással, mely nem az elvárt igények szerint működik. Elsősorban a szimuláció ismételt, azonos végeredményű lefutását tartjuk a legfontosabbnak, majd a kisebb hang, képi hibákat javítjuk ki, végül a különböző hardware-ekre optimalizálunk. Mindezeket persze a program garantált lefutásának biztosítása után.

2. Általános szoftvertesztelési szempontok

 

 

3. Tesztelés menete

ˇ        Komponensteszt

A komponens tesztekkel a programunk legkisebb önállóan működő egységeit kívánjuk tesztelni.

A komponensek automatizált tesztelésére egy szabad forráskódú modultesztelő rendszert, a JUnit-ot fogunk használni. A JUnit rendszer használatával hibakeresési időt takaríthatunk meg.

 

ˇ        Integrációs teszt

Az integrációs tesztel a programegységeket, modulokat, azok egymással és a környezettel történő együttműködését kívánjuk tesztelni. Osztályok, szolgáltatások és függőségeik valós működését teszteljük, ideértve az esetleges adatelérést is.

 

ˇ        Rendszerteszt

Lehetőség szerint nem alkalmazunk emuláló technikákat, a rendszert olyan vagy ahhoz hasonló környezetben teszteljük, ahogy majd éles környezetben is működni fog. Oly módon teszteljük a rendszert, mint ahogyan azt a felhasználó használni fogja.

 

ˇ        Átvételi teszt

Az átvételi teszt is a teljes rendszer tesztelésére szolgál, de ezt már a felhasználók végzik.

o   Alfa tesztelés

Alfa tesztelés során egy a fejlesztőink által célközönségnek tartott belső személyekből álló csapat számára adjuk oda a szimulációs programot tesztelésre. E csapat tagjai lehetőleg olyan egyének lesznek, akik az alkalmazás fejlesztési menetével nincsenek tisztában, a hagyományos felhasználókat kívánják reprezentálni. Itt tudjuk biztosítani a korszerűséget, és az emberi viselkedés hihető megvalósítását, és a nem kutató szakmabeli felhasználók érdeklődését is felmérjük.

 

o   Béta tesztelés

Az implementáció utolsó fázisában béta verziót teszünk közzé az oldalunkon független tesztelők számára. Ennek során lehetőség nyílik arra, hogy a szoftvert tervező és elkészítő csapaton kívül állók is kipróbálják az alkalmazást (a béta tesztben prémium licensz vásárlása szükséges a fizetős tartalmak használatához). Ezen felül jóval több felhasználó bevonására nyílik lehetőség ezen a ponton, ami jelentős mértékben csökkenti annak valószínűségét, hogy felfedezetlen hiba marad a rendszerben. A tesztekre pedig valószínűleg olyan felhasználók jelentkeznek, akik a jövőben is használni szeretnék a programot, így közvetlenül a célközönségtől kaphatunk visszajelzéseket a működésről. Ez a fázis lehetőséget ad a weboldal tesztelésére is, hogy a le- és feltöltés megfelelő sebességű legyen, továbbá a felhasználónyilvántartó adatbázis, fizetésellenőrzés és az értékelési rendszer is az elvártak szerint működjön.

4. A tesztelés költségei